Největší investice v životě. Tak by se snadno dalo popsat pořízení nemovitosti v osobním vlastnictví. Vlastní bydlení je snem mnoha Čechů, a protože je otázka peněz a jejich získání velice důležitá. Nejčastěji se využívají dvě možnosti, a to hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Oba ale nejsou vhodné pro financování stejné věci.
K čemu slouží a kde jsou nejlepší
Oba druhy si můžete zřídit na limitované účely. Patří mezi ně koupě bytu či domu, realizace nového domu, anebo rekonstrukce. Obliba stavebního spoření neustále klesá, a to z očividných důvodů. Ve většině případů se totiž pro tyto účely nevyplatí. Neplatí to ale vždy. Musíte se nejdřív zamyslet nad tím, co od banky chcete a jak chcete peníze využít. Jednoduše lze říct toto:
-
hypotéka je ideální na koupi či stavbu,
-
spoření využijte v případě oprav, modernizace a rekonstrukce.
Více možností
Pořízení nemovitosti je velká věc, do které se pouští mnoho Čechů a poté ji splácí 20 až 30 let. Vybrat si proto musíte dobře. Poskytovatelé na to myslí a nabízí několik variant. Bohužel 100% hypotéka k dispozici není, a proto musíte myslet na 20 až 30 procent, které musíte dát dohromady z vlastních zdrojů. K tomu mohou stejně dobře posloužit úspory, další půjčka nebo ručení další nemovitostí. Nejčastěji se zapisuje dům či byt rodičů.
Některým bankám (zejména nebankovním společnostem) nevadí, když máte na své jméno napsanou další půjčku, ale jiným se to vůbec nelíbí. Velkým problémem pro vás také může být registr dlužníků, nebo nízký měsíční příjem žadatelů.
Soustřeďte se na podstatné
Je mnoho aspektů, na které si musíte dát pozor a informovat se o nich předem u konkrétní instituce bez ohledu na to, zda budete žádat o hypotéku nebo úvěr ze stavebka. Každé má svá specifika, a to v mnoha ohledech. Porovnávat musíte RPSN, úrokové sazby i dobu splácení, společně s měsíční částkou, kterou budete muset hradit.