Perfektní oporu – když si lidé pořizují kované zábradlí z běžné konstrukční oceli, počítají s tím, že je dostatečně pevné, a že je udrží v jakékoli situaci, kdy se o zábradlí opře třeba deset lidí současně. U nerezové oceli pak někteří mohou mít dojem, že je to materiál křehčí, a že neudrží tolik, jako klasická ocel. To ale samozřejmě není pravda, i nerezový materiál je velmi pevný a lze jím zcela nahradit veškerá zábradlí, navíc s jistotou, že nebude rezivět, tedy korodovat.
Co je to vlastně koroze – setkali jste se někdy s tím, že vám začalo korodovat cosi nerezového, například koupelnové doplňky? A zanevřeli jste pak kvůli tomu na nerezovou ocel v domnění, že je to stejně podvod? Pak jste se stali obětí klamu, protože nešlo o nerezovou ocel, ale běžný konstrukční materiál – ocel uhlíkovou, která byla pouze pokryta vrstvou chromu, tedy chromovanou ocel. S chromovanou ocelí jste se mohli celkem běžně setkat za socialismu u blatníků aut, tehdy byla chromovaná ocel moderní, a dodnes mají některá auta ve vlastnictví i sběratelé veteránů.
Nerezová ocel doopravdy nekoroduje, je to dáno její vnitřním složením – strukturou, kdy se při tavbě surového železa do vsázky přidává nejen uhlík, ale i chrom a nikl. Tyto dva legující prvky se postarají o to, aby ocel byla odolná vůči povětrnostním vlivům a nerezavěla za žádných okolností. Proto je možné mít nerezové zábradlí na balkoně vašeho domu mnoho let, a bude stále jako nové.
Jak nerez čistit
Jak správně vyčistit nerezové zábradlí? V ideálním případě teplou vodou se saponátem a s přídavkem octa a jedlé sody. Ocet rozpustí vápenitý povlak z tvrdší vody a soda se postará o čištění i silnějších vrstev mastnoty. Na úplný závěr je pak vhodné otřít zábradlí suchým hadrem nebo toaletním papírem, aby na něm nezůstaly zbytky vody a vlhkosti.