Pořídili jste si rodinný dům nebo rekreační chatu a chystáte se na pozemku provést výstavbu garáže, altánu, pergoly či domovní přístavby? Pak budou součástí prací i zemní výkopové činnosti, potřebné pro vybudování základů a odlévání betonu. Jistou možností je pustit se do toho sami, zvláště pokud je rozsah činnosti menší, ale kdo tuto práci nikdy neprováděl, může se tu dopustit řady přehmatů a fatálních chyb.
Pozor na inženýrské sítě
Jednou z nejnebezpečnějších chyb amatérů, kteří provádí výkopové práce v Praze, je kontakt s inženýrskými sítěmi. Ono je totiž nesmírně snadné popadnout do ruky krumpáč, rýč a lopatu a zabořit je pod zemský povrch s cílem vykutat metr hluboký otvor v zemědělské ornici. Když totiž kopete otvor pro vysazení meruňky, necelý metr hluboký a metr v průměru, je to sice fyzická dřina, ale nemusíte u ní moc přemýšlet a soustředit se na ni. Jenže v místech, kde se potkáváte s potrubím na zemní plyn, s elektrickými kabely, kanalizací a vodovodním potrubím, se tu mohou přihodit velmi svízelné situace.
Tímto způsobem se mohou přehmátnout i profesionálové, což prokazují například některé situace, kdy došlo k přeseknutí optického kabelu pro síťové počítačové systémy, a v důsledku toho bylo od Internetu odpojeno několik tisíc rodin.
Provádění výkopů nevyžaduje sice znalosti vysokoškolské matematiky a výpočtu určitého integrálu, ale neznamená to, že budete při práci klimbat a být v podnapilém stavu. I tato činnost má svá úskalí a musíte se na ni plně soustředit, a to jak v případě ručních prací, tak i s nasazením stavební techniky. Zvláště pak pohyb s rypadlem a nakladačem je někdy velmi náročný a poradit si s ním v obtížném terénu patří k pracovním dovednostem, které nezískáte ze dne na den, ale vyžadují řadu hodin pracovních zkušeností podobně, jako pilot dopravního letadla potřebuje mít nalétané hodiny, aby mohl zaujmout pozici kapitána.