Přímá měřidla
Jestliže například obrábíme kov, tak je zapotřebí mít po ruce vhodné měřidlo s dostatečnou přesností, protože v průběhu výroby musíme kontrolovat, zda je vše v pořádku. Samozřejmě záleží, u jakého stroje stojíme a co konkrétně vyrábíme.
Třeba doma v dílně může bohatě stačit posuvné měřítko, ovšem u takové CNC brusky to chce digitální mikrometr, abychom stroji stíhali a měli jsme kontrolu s dostatečnou přesností. I samotná měřidla musí být pravidelně kontrolována, protože vlivem používání se postupně jejich nepřesnost může dostat až na nepřípustnou hodnotu. Když se vrátíme k digitálním měřidlům, tak na mnoha místech dávají smysl. Sice musíme sem tam koupit novou baterii, ale nemusíme z nich nic odečítat, protože vše hned vidíme, což zvyšuje produktivitu zaměstnanců, a proto se tato investice vyplatí. Samozřejmě i u těchto výrobků dbejte na kvalitu, aby vydrželi spousty let bez potíží s přesností.
Nepřímá měřidla
U tohoto druhu je situace o něco jiná, protože z měřidla se nedozvíme přímo naměřenou hodnotu. Častým příkladem je pasametr, s kterým můžeme klidně kontrolovat větší série výrobků, protože zde máme jeden pohyblivý dotyk. Ten se ovládá stlačením, takže můžeme vkládat jednu součástku za druhou. Než však s měřením začneme, tak je potřeba měřidlo zkalibrovat na výchozí hodnotu, protože ručička nám ukazuje naměřenou výchylku.
Kalibraci můžeme provést pomocí Základních měrek. Ty se vyrábí s velmi vysokou přesností, a ještě se tepelně zpracovávají, takže je na ně opravdu spoleh. Jsou to však pevné destičky s přesně daným rozměrem. Pokud tedy potřebujeme nějaký konkrétní rozměr, tak ho můžeme snadno dosáhnout pomocí složení více měrek na sebe. Z tohoto také plyne, že se prodávají v sadách, abychom vždy mohli dosáhnout potřebného rozměru. U sady vždy naleznete rozmezí tlouštěk měrek a jejich celkový počet.